Skip to main content

Ubezpieczenie flotowe pojazdów to produkt, który zapewnia szereg korzyści, gdy w naszej firmie korzystamy z pojazdów w pracy bieżącej czy też w związku z delegacjami. Dobór odpowiedniej oferty pozwala nie tylko na zyskanie dodatkowych oszczędności, lecz sprawia również, że nie musimy się martwić formalnościami związanymi z obsługą przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie flotowe – co to takiego?

Ubezpieczenie flotowe to zbiorcza umowa ubezpieczenia komunikacyjnego. W jej ramach ubezpieczamy nasze wszystkie firmowe pojazdy według wcześniej ustalonych stawek. Nie ma tutaj znaczenia rodzaj pojazdu. Przy zbiorczej polisie ubezpieczeniowej obejmiemy ochroną jednocześnie np. pojazdy osobowe i ciężarowe, jeśli z takich korzystamy w naszej działalności gospodarczej.

Do kogo jest skierowane ubezpieczenie floty pojazdów?

Ubezpieczenie floty pojazdów skierowane jest do firm, które używają w działalności gospodarczej większej ilości pojazdów. Towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do tej kwestii w różny sposób. Na przykład w ERGO Hestia taka minimalna liczba samochodów pozwalająca na skorzystanie z ubezpieczenia floty to 5 aut zarejestrowanych na terenie Polski. U innych ubezpieczycieli do stworzenia floty może być wymagana większa liczba pojazdów mechanicznych.

Ubezpieczenie flotowe pojazdów w ramach Autocasco chroni je przede wszystkim przed uszkodzeniami częściowymi, całkowitym zniszczeniem, utratą elementów lub kradzieżą. Jego warunki można modyfikować w zależności od potrzeb firmy czy też dostępnego budżetu.

elementy ubezpieczenia flotowego

Zalety ubezpieczenia flotowego

Podstawową zaletą ubezpieczenia flotowego jest możliwość uzyskania lepszej ceny polisy w przeliczeniu na jeden pojazd. Takie ubezpieczenie pozwala zatem na zyskanie w prosty sposób dodatkowych oszczędności, jeśli poszukujemy ich w naszej działalności gospodarczej. Ubezpieczenie flotowe chroni nas zatem w skuteczny sposób przed finansowymi aspektami korzystania z samochodów. Ma to niebagatelne znaczenie w funkcjonowaniu naszego przedsiębiorstwa.

Korzystając z ubezpieczenia flotowego, możemy zatem pozwolić sobie na rozdysponowanie dodatkowych środków na wydatki bieżące czy też długo planowane inwestycje, w tym m.in. na rozszerzenie floty naszych samochodów. W zależności od liczby aut, ich rodzaju i wieku, w ten sposób zaoszczędzimy bowiem często od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w skali roku.

Wśród innych zalet ubezpieczenia flotowego warto zwrócić uwagę na ułatwienie zarządzania pojazdami w firmie. Współpraca z tym samym towarzystwem ubezpieczeniowym, oferującym nam tego typu polisę, jest znacznie łatwiejsza. Jako stały klient znamy już bowiem całą procedurę w kwestii formalności związanych ze zgłaszaniem oraz likwidacją szkód.

Dodatkowa opieka ubezpieczyciela nad klientem wykupującym ubezpieczenie flotowe

Ubezpieczenie flotowe ma pewną przewagę nad klasycznym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Decydując się na nie, zyskujemy bowiem nadzór wyznaczonego nam opiekuna, który będzie pomagał w sprawach związanych z likwidacją szkód czy też z bieżącą obsługą płatności składek. Taki opiekun doradzi nam także, w jaki sposób możemy obniżyć koszty naszych ubezpieczeń oraz straty związane z wystąpieniem szkody. W ramach opieki ubezpieczyciela będziemy otrzymywać także raporty o stanie szkodowości w naszej firmie.

Co obejmuje ubezpieczenie floty pojazdów?

Standardowe ubezpieczenie floty pojazdów obejmuje odpowiedzialność cywilną (OC), ale możemy je również rozszerzyć o szereg dodatkowych rozwiązań, w tym m.in.:

  • dodatkowe ubezpieczenie szyb  – szczególnie ważne, gdy nasze samochody często poruszają się poza miastem i są narażone na działanie negatywnych czynników zewnętrznych przy dużych prędkościach lub w związku z jazdą po trudnym terenie,
  • Autocasco (AC) – które pozwala na odzyskanie środków w razie kradzieży auta, uszkodzenia przez warunki atmosferyczne, zdarzenia z winy kierowcy lub też przy nieustaleniu sprawcy,
  • Assistance – pomocne w sytuacji, gdy samochód ulegnie awarii, skończy się nam paliwo czy jak będziemy potrzebowali skorzystać z holowania pojazdu – dzięki temu unikniemy wysokich kosztów sprowadzania lawety,
  • NNW – ubezpieczenie chroniące osoby kierujące firmowymi pojazdami, zapewniające wsparcie finansowe w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci w wypadku drogowym,
  • Zieloną Kartę – zawierającą zobowiązanie ubezpieczyciela, że wypłaci odszkodowanie w wysokości określonej w umowie ubezpieczeniowej albo w limitach prawnych państwa, na którego terenie wystąpiło określone zdarzenie objęte ochroną ubezpieczeniową,
  • ochronę prawną zabezpieczającą nas przed skutkami sporów prawnych związanych z kolizjami, wypadkami czy też uszkodzeniami pojazdów i mienia.

Im bardziej rozszerzymy ubezpieczenie naszych pojazdów, tym mniej sytuacji będzie generowało dla naszej firmy dodatkowe koszty.

dlaczego ubezpieczenie flotowe tyle kosztuje

Od czego zależy koszt ubezpieczenia floty pojazdów?

Koszt ubezpieczenia floty pojazdów w firmie uzależniony jest od szerokiej grupy czynników. Przede wszystkim sprawdzany jest typ pojazdów, na który wykupywana jest polisa (osobowe, dostawcze, ciężarowe czy też ciągniki i maszyny rolnicze) oraz branża działalności gospodarczej. W tym drugim przypadku z wyższymi składkami muszą się liczyć m.in. firmy zajmujące się przewozem osób oraz świadczące usługi wynajmu pojazdów. Ryzyko wystąpienia szkody jest bowiem w ich przypadku wyższe niż standardowo. Ubezpieczyciel, dokonując kalkulacji składki, bierze pod uwagę także historię klienta, analizując m.in. liczbę szkód czy też wartość środków wypłaconych z tego tytułu.

Bardzo istotne przy kalkulacji składki jest również to:

  • marka i model samochodu oraz jego wartość,
  • jaką pojemność mają silniki ubezpieczanych samochodów,
  • gdzie nasze pojazdy będą się poruszać, w tym m.in. czy planujemy nimi wyjazdy za granicę,
  • czy pojazdy, które ubezpieczamy, są naszą własnością, czy też są one leasingowane,
  • czy w ubezpieczanych pojazdach zamontowany jest monitoring GPS.

Na samym końcu warto zwrócić uwagę na fakt, iż towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają korzystniejsze oferty przedsiębiorcom, którzy wprowadzają w swojej działalności gospodarczej rozwiązania zapobiegające wystąpieniu ewentualnych szkód. Przykładowo: gdy w naszej firmie stosujemy system nagród i kar, weryfikujemy okresowo umiejętności jazdy naszych pracowników czy też prowadzimy warsztaty związane z bezpiecznym poruszaniem się na drogach, możemy liczyć na obniżenie łącznej składki ubezpieczeniowej.

jak wybrać ubezpieczenie floty

Jak wybrać korzystną ofertę ubezpieczenia floty pojazdów?

Zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie swojej floty aut, powinniśmy przygotować wykaz pojazdów firmowych i wysłać zapytanie do kilku różnych ubezpieczycieli w celu przygotowania wyceny. Oferty ulegają częstym zmianom, biorąc pod uwagę potrzeby rynku oraz wymagania klientów. Znając warunki przedstawionych ofert w kilku różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, możemy się udać do wybranego przez siebie ubezpieczyciela, by móc renegocjować te punkty, na których najbardziej nam zależy.

Na szczególnie korzystną ofertę ubezpieczenia floty pojazdów możemy liczyć tuż przed datą wygaśnięcia bieżącej polisy. Wielu ubezpieczycieli jest bowiem wówczas w stanie mocniej negocjować swoje stawki, szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi ochrona kilkunastu lub kilkudziesięciu pojazdów. W naszym przypadku pozwoli to na osiągnięcie niższej ceny ubezpieczenia, bez utraty wcześniejszych przywilejów.

Ciekawą ofertę ubezpieczeń ma ERGO Hestia, która już od niemal 30 lat zapewnia skuteczną ochronę pojazdów kilkuset tysięcy firm oraz przedsiębiorstw. Dogodne ceny, najwyższa jakość obsługi i innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalające na załatwienie wielu spraw zdalnie sprawiają, że ERGO Hestia jest jednym z liderów, jeśli chodzi o ubezpieczenia floty aut.