Skip to main content

Samochód to główne narzędzie pracy dla wielu przedsiębiorców. Każdy dzień, w którym auto nie może pracować, przynosi straty dla właściciela jednoosobowej firmy. A co może spowodować wyeliminowanie z akcji samochodu? Stłuczka, kolizja, albo wypadek. Czy zgłoszenie szkody może przebiegać szybko, a właściciel auta może mieć stałą kontrolę nad sprawą odszkodowania? Co można zrobić, aby auto jak najszybciej wróciło do pracy?

Auto firmowe to dla wielu osób jedyne i najważniejsze narzędzie pracy. Wystarczy wspomnieć o taksówkarzach albo kurierach, pracujących na rzecz dużych firm logistycznych. W niemal każdej małej firmie niezbędne jest też wielozadaniowe auto osobowo – dostawcze. Niektórzy otrzymują również samochód służbowy od firmy, na rzecz której wykonują usługi.

Zagrożenia…

Istnieje bardzo wiele zagrożeń, którym człowiek pracujący mobilnie, musi każdego dnia stawiać czoła.

Przykładowo: praca taksówkarza wiąże się głównie z koniecznością poruszania się po mieście, często w korkach, a także parkowania w wielu trudnych miejscach.

Jeszcze więcej zagrożeń czeka na kuriera, który porusza się znacznie większym samochodem. Problemy z zaparkowaniem to jedna z najbardziej groźnych kwestii.

Przedstawiciele handlowi, pracujący w autach służbowych, otrzymanych od pracodawcy, również muszą każdego dnia mierzyć się z parkowaniem w ciasnych miejscach, z jazdą w centrach miast, z korkami.

Auto można uszkodzić samodzielnie, np. zawadzić nim o elementy architektury miejskiej (chociażby o słupki parkingowe) albo o inne auta. W wielu sytuacjach może dojść do stłuczek z winy innych kierowców, którzy nie zachowają się w odpowiedni sposób, źle zinterpretują albo zignorują przepisy, nie zachowają ostrożności (na przykład odpowiedniej odległości w korku), przecenią swoje siły podczas parkowania, albo zbytnio zaufają systemom wsparcia kierowcy (np. zapobiegającym zderzeniu – one działają tylko w określonych warunkach i przy określonej prędkości). Zawieść może też samochód, który nie będzie w odpowiednim stanie technicznym.

Niebezpiecznie bywa i poza miastem

Osoby pracujące mobilnie nie mogą odłożyć pracy ze względu na złe warunki pogodowe. Normą jest jazda w trakcie silnych opadów deszczu albo śniegu, nie wspominając o ślizgawicy. Wtedy ryzyko wypadku wzrasta wielokrotnie.

Musimy też pamiętać o tym, że auto nie musi ulec uszkodzeniu tylko w czasie ruchu. W czasie wichury może spaść na nie konar drzewa, który uszkodzi dach albo szyby. Może też dojść do zniszczenia chuligańskiego, albo… uszkodzenia naszego auta przez kierowcę, który po prostu ucieknie.

Dlatego tak ważne jest dobre ubezpieczenie auta – nie tylko obowiązkowe OC, ale jeśli nasze finanse i wiek auta pozwalają, także AC. Gdzie ubezpieczyć samochód? W dobrej i znanej firmie, która daje pewność wypłaty odszkodowania. A do tego jeszcze zapewnia szybką i sprawną likwidację szkody.

Każdy dzień, w którym samochód nie jest gotowy do jazdy, to dzień stracony dla przedsiębiorcy. A ZUS i inne opłaty trzeba ponosić…

W przypadku niedużej stłuczki nie ma powodu, aby wzywać policję. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba będąca sprawcą wypadku nie chce podpisać oświadczenia o swojej winie, albo jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Do kontaktu z ubezpieczycielem najczęściej służy infolinia. Warto skontaktować się jak najszybciej i zgłosić szkodę. W rozszerzonych pakietach ubezpieczyciele zapewniają darmowe holowanie do wyznaczonego warsztatu. Koszty naprawy pokrywa sprawca, a dokładnie jego ubezpieczyciel.

Obowiązkiem ubezpieczonego jest wypełnienie oświadczenia z podpisem własnym i osoby, która spowodowała szkodę. W opisie muszą znaleźć się informacje odnośnie uszkodzeń, miejsca, opisu sytuacji itd.

Warto zrobić dokumentację fotograficzną całego zdarzenia. Aby móc uzyskać pieniądze na naprawę pojazdu (albo zwrot wykonanej usługi) trzeba spotkać się jeszcze w określonym terminie z likwidatorem szkód.

Cała sprawa może trwać długo. A do tego ubezpieczony nie wie, co dzieje się z jego sprawą i czy wszystkie dokumenty zostały przyjęte przez ubezpieczyciela. A można prościej i szybciej.

Szybkie zgłoszenie szkody i szybka jej likwidacja

Znane towarzystwo ubezpieczeniowe Ergo Hestia postanowiło znacząco uprościć proces likwidacji szkody, zapewniając równocześnie możliwość stałej kontroli postępu całej sprawy.

Firma oferuje swoim klientom dostęp do specjalnej aplikacji Pomoc Online, przeznaczonej do instalacji na telefonie z dostępem do Internetu, wyposażonym w kamerę. Dzięki aplikacji można zgłosić szkodę a także dokonać jej zdalnej likwidacji.

Jak przebiega taka likwidacja?

Likwidator, znajdujący się w biurze ubezpieczyciela, w wyznaczonym terminie wysyła na telefon klienta specjalną wiadomość z linkiem. Po jego uruchomieniu właściciel auta uruchamia kamerę w swoim telefonie. Likwidator wydaje jedynie dyspozycje, w jaki sposób kierować urządzeniem i które elementy auta należy dokładnie sfilmować. Taki sposób likwidacji jest bardzo szybki, jak również idealny przy niedużych uszkodzeniach karoserii.

Dodatkowo aplikacja pozwala na przesyłanie dokumentów i zdjęć. Zamiast skanera – wystarcza odpowiednio wyraźna fotografia oświadczenia sprawcy o spowodowaniu wypadku. Poszkodowany ma również przez cały czas dostęp do całego procesu i może śledzić jego przebieg.

Można zatem prościej i szybciej. A to jest szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorcy, dla którego auto jest najważniejszym narzędziem pracy i źródłem utrzymania.