Skip to main content

W Polsce, zgodnie ze statystykami, przed wyjazdem turystycznym zaledwie 20-25% osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Tymczasem jego brak w nagłych sytuacjach może być nie tylko niekorzystny dla zdrowia, ale również dla portfela. Przed czym zabezpiecza ubezpieczenie w podróży i dlaczego warto je wykupić?

Pokrycie kosztów leczenia i akcji ratowniczej

Ubezpieczenie podróżne pozwala na pokrycie kosztów leczenia przy nagłym wypadku lub chorobie oraz kosztów przeprowadzenia akcji ratowniczej. Jeśli chodzi o te pierwsze, obejmują one nie tylko leczenie szpitalne, ale także ambulatoryjne, które nie wymagają opieki lekarskiej przekraczającej jedną dobę. Możliwe jest wówczas uzyskanie określonej rekompensaty w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Z kolei w tej drugiej kwestii warto wiedzieć o tym, że nieprzewidziane wypadki np. podczas wspinania się na górę lub zjazdu narciarskiego wymagają szybkiej reakcji w celu ratowania zdrowia i życia, tymczasem transport specjalistycznym środkiem transportu do ośrodka medycznego jest w takim przypadku bardzo kosztowny.

Wykupiona turystyczna polisa ubezpieczeniowa pozwala zatem na zabezpieczenie się przed wszelkimi ryzykami wiążącymi się z utratą zdrowia. Przed zdecydowaniem się na określony pakiet ubezpieczeniowy wystarczy tylko zastanowić się nad sumą ubezpieczenia. Określa ona maksymalną wysokość zwrotu kosztów leczenia i akcji ratowniczej, które pokryje ubezpieczyciel.

Ochrona ubezpieczeniowa w zakresie OC i NNW

Polisa turystyczna chroni również jej posiadacza przed koniecznością wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni, jeśli z jego winy trzecia osoba dozna urazu. Ochrona gwarantowana jest w ramach ubezpieczenia OC (od odpowiedzialności cywilnej). W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca poszkodowanej osobie odszkodowanie maksymalnie do wysokości sumy gwarancyjnej, która została określona w umowie bądź w polisie ubezpieczeniowej.

OC chroni również przed koniecznością pokrycia strat materialnych będących efektem wypadku lub niezamierzonego działania np. w hotelu. Jeśli chodzi natomiast o NNW (czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków), będzie ono przydatne, gdy dozna się trwałego uszczerbku na zdrowiu, szczególnie jeśli będzie to wpływało na normalne funkcjonowanie.

Wówczas ubezpieczyciel przyzna rekompensatę, która – jeśli chodzi o jej wysokość – będzie uzależniona od tego, jaka jest suma ubezpieczenia oraz jak duży, pod względem procentowym, jest uszczerbek na zdrowiu powstały wskutek nieszczęśliwego zdarzenia.

Ten procentowy uszczerbek wyliczany jest przez lekarza orzecznika na podstawie szczegółowego badania. Kwota rekompensaty jest zwykle bardzo prosta do wyliczenia. Na przykład przy sumie gwarancyjnej 100.000 zł i 2% uszczerbku na zdrowiu rekompensata od towarzystwa ubezpieczeniowego wyniesie 2.000 złotych (2% z 100.000 złotych).

Usługi assistance a ubezpieczenie na czas podróży

Ubezpieczenie turystyczne oferuje bardzo często wiele usług dodatkowych dostępnych w ramach assistance. Ich pakiet można zwykle dowolnie rozszerzać, co wiąże się ze zmianą wysokości składki.

Wśród takich usług assistance mogą się znajdować np. pomoc tłumacza i prawnika (przydatne, gdy wykupuje się ubezpieczenie zagraniczne i to nie tylko w ośrodkach leczniczych, ale również na policji lub w urzędach w razie kradzieży albo zagubienia bagażu bądź dokumentów), assistance samochodowe (w razie kolizji, wypadku lub awarii, jeśli podróżuje się własnym samochodem – wówczas można otrzymać pomoc w formie lawety, pojazdu zastępczego, a jeśli zajdzie taka potrzeba – także zakwaterowania w określonym miejscu, zanim zostanie ściągnięta pomoc).

Dzięki tak kompleksowej pomocy zapewnianej przez ubezpieczyciela nie trzeba będzie się o nic martwić w trakcie wyjazdu, nawet jeśli przydarzą się nieprzewidziane sytuacje.