Skip to main content

Jazda na nartach to doskonały sposób na rozrywkę i zapomnienie o codziennych problemach. Wyjeżdżając na narty w góry, trzeba się jednak liczyć z potencjalnymi zdarzeniami losowymi, dlatego warto wykupić specjalną polisę ubezpieczeniową. Ma ona często szeroki zakres ochrony.

Ubezpieczenie na wyjazd narciarski – dlaczego warto je wykupić?

Podróż w góry lub też samo poruszanie się na nartach po stoku wiąże się z określonym ryzykiem. Wypadek w trakcie podróży lub podczas jazdy na nartach może się zdarzyć w różnych sytuacjach. Najczęstszą przyczyną są niekorzystne warunki atmosferyczne, roztargnienie bądź nadmierna brawura. W tym drugim przypadku przyczyną jest również często brak formy czy awaria sprzętu.

Konsekwencją takiego wypadku mogą być obrażenia ciała własne lub – co gorsza – innych osób. Przetransportowanie do placówki medycznej (szczególnie, jeśli w akcji ratunkowej będzie uczestniczył śmigłowiec), pokrycie kosztów leczenia i utracone potencjalnie korzyści z korzystania z uroków wypoczynku w ośrodku narciarskim bywają bolesne dla portfela, bez odpowiedniego zabezpieczenia się. Stąd też wykupienie ubezpieczenie na narty powinno być podstawą dla każdego miłośnika sportów zimowych szczególnie, gdy wybiera się on na narty za granicą.

Równie ważna jest ochrona sprzętu narciarskiego, który nie należy do najtańszych, a w trakcie takiego wyjazdu może zostać zniszczony lub ukradziony. Dzięki polisie ubezpieczeniowej po powrocie z wyjazdu nie trzeba się będzie martwić długami.

Jaki zakres ochrony obejmuje ubezpieczenie na wyjazd narciarski?

Polisa ubezpieczeniowa na wyjazd na narty zapewnia przede wszystkim ochronę finansową w przypadku poniesienia szkody osobowej. Obejmuje ona ubezpieczenie kosztów leczenia, a także następstw nieszczęśliwych wypadków na stoku.

Oprócz tego w jej ramach dostępne jest ubezpieczenie narciarskie OC (czyli ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej), z którego wypłacane jest odszkodowanie dla osoby trzeciej, gdy na stoku spowoduje się uszkodzenie ciała drugiej osoby.

Ostatnim z głównych elementów ubezpieczenia na wyjazd na narty jest assistance. Pokrywa ono koszty transportu medycznego w przypadku wypadku. Warto bowiem wspomnieć o tym, że opłaty za taki transport mogą sięgać nawet kilku tysięcy euro, jeśli odbywa się on z terenu drugiego kraju.

Inne koszty, które pokrywa assistance, to także zorganizowanie opieki nad dziećmi osoby poszkodowanej czy transport zwłok lub dojazd rodziny do ofiary nieszczęśliwego wypadku na stoku.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny , można się zdecydować na szereg dodatkowych opcji jak ochrona bagażu oraz sprzętu sportowego czy rezerwacji noclegu lub anulowania biletu na skipassy bądź różnego rodzaju imprezy narciarskie. Dobre ubezpieczenie narciarskie jest w stanie chronić miłośnika narciarstwa w niemal każdej sytuacji.

Co sprawdzić przed wykupieniem ubezpieczenia na wyjazd narciarski?

W takiej kwestii jak warunki ubezpieczenia przed wykupieniem polisy narciarskiej warto sprawdzić, czy wszystko to, na czym nam zależy, zostało w niej uregulowane. W przypadku sprzętu narciarskiego ważne jest chociażby to, czy ubezpieczone są tylko narty i kijki, czy też pozostały ekwipunek, a więc gogle, kombinezon oraz buty narciarskie, a także czy w związku ze zboczeniem z głównej trasy (może być ono zupełnie przypadkowe) ubezpieczyciel nie uzna, że było to związane z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych. W tym drugim przypadku warto wykupić ochronę przed skutkami uprawiania tego typu sportów.