Skip to main content

Włochy to kraj, który cieszy się dużą popularnością wśród narciarzy. Jeśli jesteśmy fanami szusowania na nartach po włoskich stokach, powinniśmy pamiętać o dopasowanym do naszych potrzeb ubezpieczeniu. Narciarstwo to bowiem wspaniały i relaksujący sport, ale jednocześnie związany z dość wysokim ryzykiem kontuzji.

Warto zwrócić przy tym uwagę na zmiany w przepisach związanych z jazdą na nartach we Włoszech, jakie miały miejsce od 1 stycznia 2022 roku, a także przepisy związane z COVID-19.

Zmiany w przepisach dotyczących narciarzy we Włoszech

1 stycznia 2022 r. to dzień, w którym weszły w życie przepisy mówiące o tym, że każda osoba wybierająca się na narty we Włoszech musi mieć OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które powinno być dodatkiem do klasycznego ubezpieczenia w podróży.

Brak polisy OC w życiu prywatnym jest surowo karany. Możemy wówczas dostać mandat w wysokości od 100 do 150 euro. Istnieje także ryzyko utraty skipassu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. To nie wszystkie zmiany związane z jazdą na nartach we Włoszech.

Dodatkowo od Nowego Roku wszystkie osoby niepełnoletnie zobowiązane są do jazdy w kasku. Ponadto włoskie władze, biorąc pod uwagę kwestię poprawy bezpieczeństwa na stokach, zdecydowały się na częstsze kontrole narciarzy pod kątem jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Tutaj też mamy do czynienia z poważnymi konsekwencjami w razie wykrycia obecności niedozwolonych środków w organizmie. Grzywny dla takich narciarzy rozpoczynają się od kwoty 250 euro, a kończą na nawet 1000 euro.

co musi być w umowie ubezpieczenia turystycznego

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu ubezpieczenia na narty we Włoszech?

Wymagane przez włoskie władze ubezpieczenie OC powinno umożliwić pokrycie kosztów związanych z uprawianiem sportów rekreacyjnych i sportów wysokiego ryzyka. W ERGO HESTIA takie ubezpieczenie dostępne jest w ramach pakietu ERGO Podróż w trzech różnych wariantach sumy ubezpieczenia: 200.000 PLN, 500.000 PLN oraz 2.000.000 PLN. Bez względu na to, który z nich wybierzemy, możemy liczyć na ochronę ubezpieczeniową na całym świecie, w tym we Włoszech.

Ochrona zapewniona w ramach OC dostępnego w pakiecie ERGO Podróż obejmuje sytuacje, gdy my lub nasze dzieci wyrządzimy szkodę w trakcie uprawiania sportów zimowych, w tym także w związku z używaniem określonego sprzętu sportowego (jak np. nart lub deski snowboardowej).

Jeśli chodzi natomiast o ubezpieczenie w podróży, dobra polisa ubezpieczeniowa musi zapewnić pomoc medyczną, transport oraz ratownictwo. W takim przypadku rozsądnym minimum jest 30.000 euro, choć u wielu ubezpieczycieli, w tym m.in. w ERGO HESTIA, te sumy są wyższe.

W ramach pakietu ERGO Podróż dostępne są  także trzy warianty ubezpieczenia. Ostatni z nich ma sumę 1.000.000 złotych, której nie pomniejszają koszty transportu. To bardzo ważne, ponieważ różnica sięgająca kilku tysięcy złotych na dotarcie z dalekich krajów może mieć bardzo duże znaczenie. Dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów związanych z naszym zdrowiem i koniecznością pokrycia kosztów hospitalizacji, lekarstw, możemy liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela. Mowa jest tutaj nie tylko o leczeniu w placówkach publicznych, ale również prywatnych.

Polisa ubezpieczeniowa na wyjazd do Włoch powinna pokrywać również koszty ratownictwa. W warunkach górskich bowiem nie jest trudno o wypadek, a w większości krajów, w tym we Włoszech, za ratownictwo górskie musimy zapłacić. Koszt jednej akcji to tymczasem od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych – w zależności od odległości ratownika od miejsca wypadku czy też trudności z dotarciem do danej lokalizacji oraz konieczności wykorzystania skomplikowanego sprzętu.

Ubezpieczenie wyjazdu na narty we Włoszech warto uzupełnić o NNW. Pozwoli to na wypłacenie świadczenia za zgon lub trwały uszczerbek na zdrowiu doznany nie tylko w trakcie uprawiania sportów zimowych, ale również w toku podróży. Jeśli chodzi o ubezpieczenie w ERGO HESTIA, możemy postawić na jeden z trzech wariantów. W ramach podstawowego uzyskamy świadczenie w razie zgonu lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, drugi zapewni nam świadczenie za zawał serca, udar mózgu, dzienne świadczenia szpitalne oraz leczenie i rehabilitację, a trzeci – przed niektórymi nowotworami oraz niezdolnością do pracy. Każdy z wariantów NNW dostępnych w pakiecie ERGO Podróż ma swoją maksymalną sumę ubezpieczenia. W najwyższym z nich wynosi 60.000 PLN

ubezpieczenie turystyczne a karetka

Dodatkowe ubezpieczenie, które warto dokupić przy wyjeździe na narty

Przed wyjazdem na narty we Włoszech warto dokupić także ubezpieczenie dodatkowe. Po pierwsze, przydatna może być ochrona bagażu przed jego utratą, zniszczeniem albo uszkodzeniem. W jej ramach otrzymamy także środki na pokrycie kosztów zakupu artykułów pierwszej potrzeby czy też pomoc w razie utraty kart płatniczych, gotówki czy dokumentów, co bywa kłopotliwe, szczególnie gdy z taką utratą mamy do czynienia na samym początku wyjazdu narciarskiego.

Biorąc pod uwagę wysokie koszty sprzętu do jazdy na nartach, możemy skorzystać także z jego ochrony przed zdarzeniami losowymi lub kradzieżą. W ten sposób uzyskamy rekompensatę za nasze sportowe wyposażenie. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto ubezpieczenie obejmujące indywidualną rehabilitację po kontuzji na stoku. Te trzy dodatkowe ubezpieczenia znajdują się w rozbudowanej ofercie ubezpieczeniowej ERGO HESTIA.

ubezpieczenie turystyczne a koronawirus

Narty we Włoszech a COVID-19

W sezonie zimowym 2021/2022 należy pamiętać o przepisach związanych z COVID-19. W tym kraju aż do 31 marca 2022, a więc prawie do końca zimowego sezonu, został bowiem przedłużony stan wyjątkowy, co wiąże się z określonymi konsekwencjami.

Obecnie wszystkie osoby, które przybywają do Włoch, muszą mieć paszport szczepionkowy, który zaświadcza o ukończeniu podstawowego cyklu szczepień co najmniej 14 dni od wjazdu albo przyjęciu dawki przypominającej co najmniej jeden dzień przed podróżą. Alternatywą jest paszport covidowy zaświadczający o przebytej chorobie COVID-19 maksymalnie 6 miesięcy wcześniej.

Dodatkowo każdy z zaszczepionych podróżnych lub podróżnych po chorobie COVID-19 ma obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu antygenowego wykonanego do 24 godzin przed przekroczeniem granicy lub molekularnego wykonanego do 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Jeśli nie jesteśmy zaszczepieni przeciwko COVID-19, musimy z kolei wykonać przed przyjazdem test, po którym, przy negatywnym wyniku, zostaniemy skierowani na 5-dniową kwarantannę. Gdy zostanie już ona zakończona, konieczny jest ponowny test pod kątem obecności w organizmie SARC-COV-2. Dopiero ten drugi negatywny wynik uprawnia nas do wyjścia z kwarantanny i rozpoczęcia wypoczynku na nartach. Warto o tym pamiętać, przygotowując się do wyjazdu, żeby móc w pełni korzystać z atrakcji narciarskich, nie tracąc czasu na wykonanie dodatkowych testów lub kwarantannę.

Niestety pomimo zaszczepienia, testów i ochrony przed COVID-19 może się zdarzyć, że ulegniemy zachorowaniu w trakcie podróży na narty. Co w takiej sytuacji? Obecnie wielu ubezpieczycieli umożliwiło rozszerzenie ubezpieczenia podróży o ochronę przed COVID-19. Jest ono dostępne także w ERGO HESTIA. W ramach takiego rozszerzenia możemy pokryć koszty naszego leczenia na SARS-COV-2, a także zyskać świadczenie na wypadek kwarantanny w kwocie nawet do 1.000 EUR. Możemy nim pokryć koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu, gdy zostaniemy objęci kwarantanną w związku z kontaktem z osobą zakażoną i przedłuży to nasz pobyt za granicą.

To jednak nie wszystko. Gdy zachoruje nasz najbliższy krewny i będzie wymagać on natychmiastowej hospitalizacji, możemy liczyć na pokrycie kosztów zerwania podróży w związku z wcześniejszym powrotem do Polski, kraju zamieszkania lub rezydencji.